sobota, 18 kwietnia 2009

Tutorial – czyli jak powstawały ostatnie kosmetyczki

Na początek przygotowanie materiałów – czyli coś na wierzch, coś do środka, ew. usztywnienie, zamek. Ta będzie szyta ze sztruksu drelichowego z dodatkowym podklejeniem cameli (usztywnienie).
Dla wygody można zrobić sobie szablon. W tym wzorze jest on na bazie prostokąta z bocznymi trójkątami i paskiem na dno kosmetyczki. Proporcje są dowolne, zależne od potrzeb. Istotne jest aby długości „A” i „B” były równe – będą później ze sobą zszywane. Z głównego materiału i podszewki należy skroić po dwie części kosmetyczki (dobrze by podszewka była minimalnie mniejsza od wierzchu – lepiej się będzie układać).
Jeżeli kosmetyczka ma mieć jakieś ozdobne wykończenia najlepiej zrobić je teraz. Ja wcześniej naszyłam „straaaszną” aplikację.
Przystępujemy do odszycia zamka. Tu zostają naszyte paski materiału zasłaniające końce zamka dzięki czemu uzyska się bardziej estetyczne wykończenie. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie długości zamka – gotowy musi być krótszy od wykroju o ok. 1-2 cm z każdej strony. Zaprasowujemy. Tak przygotowany zamek przypinamy prawą stroną do prawej strony kosmetyczki i przeszywamy używając stopki do wszywania zamków. Oczywiście staramy się zrobić to w równej odległości – ja zawsze sugeruję się brzegiem zamka. Następnie przykładamy podszewkę tak aby zamek znalazł się między wierzchnim materiałem a podszewką. Spinamy szpilkami i ponownie przeszywamy w podobnej odległości jak poprzednio. Wywijamy tak aby zamek znalazł się na wierzchu, rozprasowujemy. Można od razu przestębnować wszystkie warstwy. Tak wygląda efekt. W identyczny sposób odszywamy drugą stronę. Jeżeli będziemy dodawać wszywkę dobrze jest ją sobie przyszyć teraz do jednego z brzegów podszewki – potem nie trzeba będzie pilnować żeby się nie przesunęła. Teraz zostaje nam zszycie głównych części. Zamek zostawiamy lekko rozpięty żeby potem można go było od dołu rozsunąć. Kosmetyczkę należy złożyć prawymi stronami do środka – wierzch z wierzchem, podszewka z podszewką. Ja najpierw spinam ze sobą wierzchnie części pilnując aby po bokach odszycia zamka idealnie się ze sobą schodziły. Mając wszystko dopasowane przeszywamy kosmetyczkę po bokach oraz na dole wierzchniej warstwy. Podszewkę na dole przeszywamy tylko na niewielkich odcinkach po bokach – tak żaby został otwór, przez który przewleczemy ją na prawą stronę. Następnie składamy narożniki, pilnując aby szwy się równo schodziły, przeszywamy. Tak samo postępujemy z podszewką. Kosmetyczkę przewlekamy na prawą stronę. Zaszywamy dziurę w dnie podszewki brzegi materiału zakładając do środka.

11 komentarzy :

 1. no proszę, nawet z tutorialem! :) Kobieto, ułatwiasz mi życie i szycie ;) dzięki po stokroć!

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też tak chcę !!

  nadajesz się na nauczycielkę !!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bachud myślę że kiedyś skorzystam ..kiedyś bo to wszystko dla mnie nowość i muszę ja przyswoić- dziękuję !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczny tutorial! Tylko co to jest camel? To jest flizelina?

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny tutek! Nie miałam pojęcia jak dobrze wszywać podszewki - wcześniej przyszywałam je ręcznie. Od dziś jestem oświecona dzięki Tobie! Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj muszę w końcu uszyć kosmetyczkę sama :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przejrzysty tutorial. Proste wszycie zamka. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatny tutorial :)
  Pozwoliłam sobie podliknować go na swoim blogu, aby się nie zgubił.
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 9. wyszła bardzo ładnie; swoją drogą to ciekawe, że jest tyle różnych sposobów na uszycie kosmetyczki

  OdpowiedzUsuń